Anasayfaya Dön

Agahiyên Giştî

HASANKEYF’TE YAPILAN KAZI VE ARAŞTIRMALAR

Eski kent dokusunun tamamı 1981 yılında I. derece arkeolojik sit alanı ilan edilmiştir. 1986 yılında başlayan kazı çalışmaları Mardin Müze Müdürlüğü Başkanlığında, Prof. Dr. M. Oluş ARIK tarafından sürdürülmüştür.

1991 yılında GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nın desteğiyle “Hasankeyf Tarihi ve Arkeolojik Sit Alanı Araştırma, Kazı ve Kurtarma Projesi” adı altında kapsamı genişletilmiştir. 2004 yılına kadar devam eden kazılarla, Sultan Süleyman ve Koç Camileri ile civarlarındaki külliye yapıları, Aşağı Şehir’in merkezi dokusu ve seramik fırınları ortaya çıkarılmıştır.

Büyük Saray ile Dicle Nehri kenarındaki Mardinike Camîi’nde başlanan çalışmalar tamamlanamamıştır. Alman Arkeolojisi Enstitüsü’nden Dr. Peter SCHNEIDER ve ekibi 2001-2003 yılları arasında Er-Rızk Camisi’nde kazı yapmış, harimin bir bölümü ortaya çıkarılmıştır. TACDAM projesi kapsamında Doç. Dr. A.Uzay PEKER ve ekibi tarafından İç Kale’de sivil yerleşmeye ait örnekler üzerinde belgeleme çalışmaları gerçekleştirilmiştir.

2004 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile Hasankeyf kazı ve araştırmaları Prof. Dr. Abdüsselam ULUÇAM’a devredilmiştir. Ilısu Barajı yapıldığı takdirde büyük bir bölümü su altında kalacak olan Hasankeyf’teki kültür varlıklarının tespiti, korunması ve kurtarılmasına yönelik 2012 yılına kadar sürmesi öngörülen bir “Uzun Erimli Eylem Planı” hazırlanmıştır. Bugüne kadar yapılan çalışmalarda 66 adet taşınmaz kültür varlığının konumu ve kimliği belirlenmiştir. Çalışmalar hâlen devam etmektedir.